Yasin Yüregir

VERTİGO NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

15.05.2019
27

VERTİGO NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR 

Hayatınıza normal bir şekilde devam ederken, hiçbir sağlık sorununuzun olmadığını düşündüğünüz bir dönemde bir gece ansızın şiddetli bir baş dönmesiyle uyanabilirsiniz. Bu öyle bir baş dönmesidir ki insanın yaşam kalitesini bir anda yerle bir eder.

Baş dönmesi yaşayan kişilerin neden baş dönmesi yaşadıkları ile ilgili doktorlar birçok tahlil ve test yapmaktadır. Bunun nedeni çoğunlukla baş dönmelerinin altında başka bir sağlık sorunun olduğu düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü Vertigo bir hastalık değildir. Baş dönmesine neden olan hastalığın bulunması ve ona göre tedavi yapılması gerekmektedir. İnsanın hayatını deyim yerindeyse zindana çeviren şiddetli baş dönmesi yani Vertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Tüm merak edilenleri makalemizin devamında okuyabilirsiniz.

VERTİGO

VERTİGO NEDİR

İnsanın etrafında bulunan nesnelerin şiddetli bir şekilde dönmesi, denge kaybı yaşaması, baş dönmesinin ardından yaşanılan bulantı ve kusma gibi durumlar doktorlar tarafından Vertigo belirtileri olarak değerlendirilmektedir. Baş dönmesi şikayeti olan kişiler ilk etapta dahiliye ya da nöroloji doktoruna gidiyor olsa da yaşanılan baş dönmelerinin büyük bir çoğunluğu orta kulakta bulunan denge merkezinin hasar görmesi sonucu ile oluştuğu için vertigo kulak burun boğaz doktorlarının uzmanlık alanıdır.

VERTİGOYA SEBEP OLAN FAKTÖRLER NELERDİR 

Yapılan araştırmalar sağlık kurumlarına baş dönmesi ile başvuranların büyük bir çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu göstermektedir. Orta kulak iltihabı, baş çevresine alınan darbeler, nörolojik rahatsızlıklar, beyin tümörleri, kansızlık, vitamin eksikliği özellikle B12 vitamini eksikliği, psikolojik rahatsızlıklar baş dönmelerinin altında yatan temel nedenler arasındadır. Alanında uzman olan doktorun yapmış olduğu tahliller ve tetkikler sonucunda baş dönmesine neden olan asıl sorun tespit edilerek gerekli tedaviler yapılmaya başlanır. Baş dönmesi yaşayan bir kişide görme bozukluğu, işitme kaybı, sersemlik hissi ve halsizlik, kulakta çınlama gibi belirtiler kendini göstermektedir.

VERTİGO TEDAVİSİ NASIL YAPILIR 

Baş dönmesinin sebebi olarak halk arasında iç kulaktaki kristallerin oynaması diye ifade edilen durumu kulak burun boğaz doktoru iç kulakta denge kaybı olarak açıklıyor ise ya da baş dönmesinin pozisyona bağlı olarak kendini göstermesi durumunda, bazı egzersiz hareketleri ile birlikte hastaya manevra uygulayarak iç kulakta meydana gelen denge kaybının giderilmesi amaçlanır. Bu yöntem ile Vertigo tedavisi yüzde seksen oranında başarı ile sonuçlanmaktadır. Bazı hastalarda egzersizlerin ve baş manevralarının yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

İç kulakta meydana gelen denge kaybı sonucunda baş dönmesi yaşayan kişilerin tedaviden sonra Vertigo atakları yaşamaması için dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

l  

Ani olarak baş hareketleri yapmamaları gerekmektedir.

l  

Kafalarını yukarıya kaldırıp uzun süre bakmaları baş dönmesini tetiklemektedir.

l  

Yatma pozisyonundayken sağdan sola dönerken yavaş hareketlerle dönmeyi gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

l  

Sabahları yataktan oldukça ağır bir şekilde kalkmaları yaşanacak baş dönmesini engelleyecektir.

l  

Bütün hastalıklarda olduğu gibi Vertigo ataklarını en aza indirmek için sinirli ve stresli ortamlardan uzak durmak gerekmektedir.

l  

Deniz havası ruha iyi geldiği gibi vertigo ataklarında hafifletme konusunda oldukça etkilidir. Yaşadığı şehirde deniz bulunanlar yarım saat bile olsa deniz alası alarak bu belirtileri azaltabilirler.

l  

Aşırı şekerli gıdalar ve karbonhidrat içeren gıdaların tüketimi vertigo ataklarını arttırmaktadır. Sağlıklı beslenerek iç kulaktan kaynaklı oluşan vertigo yani baş dönmesinin önüne geçilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.