Yasin Yüregir

Süt kardeşimin kızı

02.05.2019
23

Bir kardeşim şöyle diyor. Benim iki amca çocuğum, üç dört ay karşılıklı aynı kişiden süt emdiler. Şimdi bunlar amca çocuğu olduğu gibi daha ilerisi süt kardeş oldular.

Süt kardeşimin kızıile kendi kardeşim dediniz. Durum böyle olunca bir izdivaç meselesin de kafalarımız karıştı. Bu iki süt kardeş amca çocuğunun birinin bir kızı var. Bu kız diğer süt kardeşin kardeşi ile evlendirebilir mi.?

Süt kardeşlik denince şöyle bir esas var. Birbirleri ile kan bağı olan kimseler ile birbirlerine süt bağı olan kimseler aynı kategoride yer alırlar. Yani Öz kardeş olurlar.

Bu arkadaşımızın sorduğu soruda bahsedilen karakterler daha doğrusu evlenmek isteyen kız ve erkek arasın da herhangi bir soy nesep bağı olmadığına göre evlenebilirler.

Araların da anatomik bir bağ olmuş olsaydı bu evlilik Haram olacaktı. Eğer birbiri ile süt kardeş olan iki amca çocuğun dan biri diğerinin kızıyla evlenmek isteseydi bu Haram olurdu. Çünkü aralarında süt bağı vardı. Süt bağı ve kan bağı aynı şeydir.

Dinimiz de Amca, ne erkek nede kız kardeşinin çocuklarıyla evlenemez. Bu arkadaşımızın sorduğu soruya göre bu iki gencin evlenmesin de bir sakınca görünmüyor. Süt kardeşimin kızı ile kendi kardeşim deyince, sizin kardeşinizle süt kardeşinizin ana babası bir olmadığından bu evlilik caiz oluyor.

Süt Kardeş

Resimde de görüldüğü üzere kimin kime haram olduğu yedişer maddelik esas ile yazılmış durumda. Bu konu hakkında Dr. İhsan Şenocak Hocaefendinin sohbetlerin den istifade etmiş idim. Umarım faydası olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.