Yasin Yüregir

Sirke Nedir? Sirkeli Su Nelere İyi Gelir?

05.05.2019
60

 Sirke Nedir? Sirkeli Su Nelere İyi Gelir?

 Günlük hayatta sirke, yemeklerde, salatalarda ve turşularda kullanılmakta olup insan sağlığına oldukça faydalı bir sıvıdır. Faydaları saymakla bitmez dersek yeridir. Ayrıca son günlerde de sirkenin zayıflatıcı tarafı da tespit edilmiştir. Bundan ötürü pek çok diyet aktivitelerinde sirkeyi görebilirsiniz.

 Pek çok çeşidi bulunan sirke daha çok üzüm ile elmadan üretilmektedir. cilt bakımından tutun saç bakımına kadar bir çok alanda yararlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.

 Sirkeli Suyun Nelere Faydası Vardır?

 Öte yandan sirkeli suyun faydaları da azımsanmayacak kadar fazladır. Hem sirke hem de sirkeli suyu kullanmaktan geri durmayınız. Şimdi sirkeli suyun nelere faydası vardır. Onları size aktarmaya çalışacağız.

l Sirkeli Su Mantarı Önlüyor

 Ayaklarda ve parmak aralarında meydana gelen en büyük sağlık sorunlarından biri de mantardır. Fakat sirke içeriğinde ihtiva ettiği asidik bileşeni sayesinde mantardan kurtarmakta hatta mantarın sebep olduğu sararmaları da yok eder.

l Siğil oluşumuna İzin Vermez

 Vücudun herhangi bir yerinde çıkabilen siğiller de oldukça moral bozucudur. Özellikle el ve ayağın estetiğine darbe vuran siğiller sirkeli su ile ortadan kaldırılır. Bundan ötürü değişik etkenlerden dolayı ortaya çıkan siğilleri engellemek ya da yok etmek adına bir pamuğu sirkeli su ile ıslatıp siğil olan yere hafif dokunuşlar yaparak sürmeniz yeterlidir. Sonuç siğillerden kurtulmak olacaktır.

l Nasırlarınızı yumuşatmaya Yardımcı Olur

 Giydiğiniz ayakkabı ayağınıza uygun değilse ve siz bu ayakkabıyı giymeye devam ederseniz ayağınızda nasırlar oluşmasına zemin hazırlamış olursunuz. Böyle bir yanlış ayakkabı seçim sonucu ayağınızda nasırlar oluşmuş ise yardımınıza sirkeli su koşacaktır. Bunun için ayağınızda oluşan nasırları tedavi etmek için 20 dakika boyunca sirkeli suda ayağınızı bekletmek nasırlarınızı yumuşatmasına vesile olacaktır.

l Ayak kokusunu ayı ediyor!

 Gün boyu ayakkabının içinde havasızlıktan ayaklarınız ter ve nemden dolayı koku yapar. Ayaklarınızda meydana geleni bu kötü kokuyu yot etmek için sirkeli suyu kullanabilirsiniz. Çünkü sirkenin antimikrobiyal özelliği kokuya neden olan bakterileri yok eder ve ayrıca ayaklarınızın arınmasına da yardımcı olur.

l Kilo Vermeye Yardımcı Olmaktadır!

 Sirkeli suyun tokluk hissi vermesinden dolayı fazla gıda alımını engellemekle birlikte metabolizmayı hızlandırması neticesinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Her sabah bir bardak sirkeli su tüketmeniz kâfidir.

l Şeker Hastalarına Faydalıdır!

  Diyabete iyi gelen sirkeli su insülin ve glikozu dengeleyerek şeker hastaları için oldukça faydalıdır.

l Çok Güçlü Bir Detoks Özelliği Vardır?

 Sabahları bir bardak sirkeli su içmek vücut detoksifikasyonu için mükemmeldir. İçeceğiniz bir bardak su içine bir yemek kaşığı kadar sirke ekleyip yemeklerden önce tüketiniz.

l Ağız Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur!

 Ağız içi ve diş temizliği için kullanılan diş fırçalama ve gargara ile isteğiniz temizliğe ulaşamıyorsanız yardımınıza sirkeli su koşacaktır. Bunun için yarım bardak suya bir şeker kaşığı kadar sirke ilave etmeniz sorunuza çözüm olacaktır. Bundan sonra hem ağzınızda kötü kokuya sebep olan bakteriler engellenmiş olacak hem de ağız içi dezenfenkte olacaktır. Ayrıca bu yöntemi uzun bir süre kullanmak diş lekelerinin temizlenmesine, bakterilerin ölmesine ve dişlerin beyazlamasına imkân vermiş olacaktır.

l Sindirim Sistemine İyi Gelir

 Sindirim sistemi için faydalı olan bir bardak sirkeli suyu yemeklerden 15 ya da 20 dakika evvel içmek yeterli olacaktır. Böylece mideye alınan gıdaların parçalanması oldukça kolay olmaktadır.

l Soğuk Algınlığı, Gribe ve Sinüslere İyi Gelir!

 Soğuk algınlığına maruz kalmışsanız sirkeli su size iyi gelecektir. Öte yandan burun tıkanıklığına neden olan mikropların gelişimini engelleyen sirkeli suyu kullanmak için bir bardak suyun içerisine bar çay kaşığı oranda elma sirkesini ilave edip içmeniz yeterli olacaktır. Böylece sinüslere yardımcı olarak soğuk algınlığı ve gribe iyi gelecektir.

l Baş Ağrısına İyi Gelir!

 Başınız ağrıyorsa hemen bir ağrı kesiciyi çare olarak görmeyin. Baş ağrısı için sirkeli su sizin için bir doğal çözüm olacaktır. Bunun için sirkeli suyu alnınıza, şakaklarınıza ve bileklerinize sürünüz ve hafifçe ovalayınız. Aynı zamanda koklamayı da unutmayın. Göreceksiniz ki baş ağrınız kısa bir süre sonra hafifleyecektir.

l Koltuk Altı Ve Ağız Kokusuna Gidermeye Yardımcı Olur!

 Banyo sonrası az bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı kadar sirke ilave ederek koltuk altına sürünüz. Ayrıca düzenli bir şekilde sirkeli su ile gargara yaparak bakterileri ve kokuyu da engellemiş olursunuz.

l Saçlarda Kepeği Yok Eder!

 Saçınızın bakımı sonrasında saçınızı sirkeli su ile durulama yapınız. Göreceksiniz ki hem saçınızdaki kepek yok olacak hem de saçınız parlaklık kazanmış olacak.

 Sirkeli Suyun Zararları Nelerdir?

 Her zaman organik olan sirkeleri kullanmaya özen gösteriniz. Sadece tamamen sade sirke içmekten uzak durunuz. Sirkeyi seyrelterek tüketiniz. Salt sirke diş eti minesine zarar vererek, ülserin artmasına neden olabilir.

 Sonuç itibariyle sirkenin insan sağlığına oldukça faydası vardır. Bunun için bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı kadar sirke ilave edilerek günlük bir ya da iki defa tüketebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.