Yasin Yüregir

Sinek Hadis-i Şerif’i Üzerine Hasbihal

20.04.2019
34

Sinek Hadis-i Şerif’i Üzerine Hasbihal

Ali! kaldırdı kaşlarını… Ömer o na bakıyor o Ömer’e. İki sağlam dostun ihtilafta kaldığı mesele her ikisi de kendi bildiği kadarını dile getirmekte.

Bir sinek dedi Ali, havada uçuyor olur olmadık şeylere konuyor netice de mikrop topluyor.

Doğrusun dedi Ömer!

Sözlerine devam etti Ali.

Yüzlerce belki binlerce hastalık yapıcı mikrop ile temas bir sineğin, insanın içtiği bir tas çorbaya düştüğün de, o sineğin bedeninin tamamiyle çorbaya daldırılması ile insana hastalık bulaştırmayacak olmasının mantıklı bir tarafı olabilir mi?

Cevap verdi Ömer;

Sinek hakkında ne kadar bilgi sahibisin dostum Ali.? Bu sözlerin ile mantık yürütmektesin fakat bilirsin ki Mantık, kişinin bilgisi ile orantılıdır. Bir şey bilenle birkaç şey bilen eşit derecede fikir üretebilir mi? Elbette on parça bilgisi olan birisi iki parça bilgisi olan birisinden daha fazla fikir üretebilir.

Demem o ki, Sineği tanımadan sinek hakkında fikir yürütmeni doğru bulmuyorum.

Bir saniye Ömer dedi Ali…

Sinek Hadis-i Şerif’i Üzerine Hasbihal ederken lafını bölüyorum ve özür dileyerek soruyorum. Gözlerim sineklerin dışkıya kadar temas ettiğini görüyor ve anladığım kadarıyla sen bana gördüğüm kesinliklerden yola çıkarak sinek hakkında kanaate varmamın yalnış olduğunu söylüyorsun.

Senin bu sözlerin karşısın da bir insan elini yıkamasa da olur ozaman dersem seni incitmiş olurmuyum.?

Dost

Tebessüm etti Ömer…

Yirmibeş otuz saniye kadar süzdü demir çelik işi ile uğraşan bir şirketin muhasebe müdürü Ali dostunu. Ali adam gibi adamdı hayatı gerçekliğiyle yaşardı. Nezaketinden taviz vermemesiylede tanınırdı.

Daldın gittin dostum dedi Ali…

Alinin omzuna elini koyarak hafifce sıktı Ömer. Ali dedi Ömer; Temizlenme dezenfekte edilme mikroplardan korunma hususunda insan farklı sinek farklı özelliklere sahiptir. Mesela biz insanlar elimizi cebimize atıp para ile temasta bulunduğumuz da elimizi yıkamadan yiyecek olduğumuz gıdalara dokunmayız çünkü biliriz elimize değen para envay çeşit mikrop taşımaktadır.

Ve şunuda biliriz, Mikrop bulaşmış elimiz ekmeğe dokunduğunda ve o ekmeği yediğimizde o mikrop bulaşmış ekmek bizi hasta edecek.

Sinekte böylemi peki?

Bilmiyorum dedi Ali….

Bak Ali; Sinek üzerine birçok araştırma yapılmış. Biyoloğlar incelemişler ve senin ve benim sorduğumuz sorguladığımız soruların yüzlercesinin cevabını aramışlar.

Peki bunu neden yapmışlar biliyormusun.?

Bilmiyorum dedi Ali ve ekledi; Umarım insanlığın hayrına birşeyler yapmak içindir çünkü insanlar el attıkları herşeyi silaha dönüştürme çabasındalar. Atom bombası gibi mikrobiyolojik virüsler gibi….

Biz iyi yönüyle bakalım dedi Ömer.

Devam etti sözlerine; Bilim insanları önce antibiyotikleri geliştirdiler insan sağlığını müdafaa etmek için fakat zaman içerisinde önceleri yararlı olan tedavi edici antibiyotikler zamanla zararlı hale gelmeye başladılar.

Çünkü hasta edici mikroplar antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanarak insan sağlığına yarar değil  zarar vermeye başladılar. En az bunun kadar ciddi olanıysa insanların ilaç kullanımını saplantı haline getirmeleri oldu.

Daha da kötüsü insanlar organik beslenememenin ve temiz hava tenefüz edememenin getirisi olarak savunmasız kaldılar hasta edici ve öldürücü mikroplara karşı.

Hernekadar yeni antibiyotik tedavi yöntemleri geliştirilsede kısa sürede bunların da mikroplara karşı etkisiz kaldığını gördüler. Çünkü gelişen ve  geliştirilen sadece antikbiyotik ilaçlar değil idi. Mikroplar da kendilerini yenilemekteydiler.

Durum böyle olunca düşündüler nasıl bir tedavi yöntemi geliştirmeliyiz ki insanlığı türlü türlü hastalığa karşı tedavi etmenin çaresini bulalım.

Artik antibiyotik tedavi dönemi bir devrin kapanışı gibi yolun sonuna gelmiş idi.

Edindiği taze bilgiler Aliyi, sonunun güzel bitmesini dilediği bir meraka ittiler.

Sordu Ali; Peki Sinek bu işin neresin de değerli dostum?

Müsaden ile önce ben bir soru sorayım sana Ali?

Tabiki buyur..

Sen Sinekler’e baktın ve gördün ki en pis bakteriel alanlar, sinekgillerin en sevdiği ortamlar. Doğal olarak zihninde bir ön yargı oluştu.

Peki hiç sordun mu kendine her türlü mikropla iç içe olan bir canlı nasıl oluyor da hayatta kalabiliyor.?

Birkaç saniyelik bekleyiş sonrası önce mimikleri ile sonra sözleri ile cevap verdi Ali;

Yoo! Sormadım. Sahi Nasıl bir bağışıklık nasıl bir korunma yöneti varki sinekler de onca hasta edici bakterinin mikrobun içerisin de hayatta kalabiliyorlar.?

Sevgili Ali!Sinek üzerine yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda sineğin vücudunun Antibakterial güçlü antibiyotik etkiye sahip bir savunma mekanizması ile kaplı olduğu görülmüştür.

-Çok ilginç! Dedi Ali.

-Çok daha ilginç bir bilgi daha sunayım sana….

Lokantaya gittin Çorbanı içiyorsun ve o an içtiğin çorbanın içerisine bir Sinek düştüğün de o çorba normal olarak hastalık yapıcı mikropları barındırmış oluyor fakat Sineğin gövdesinin tamamını çorbanın içerisine daldırdığın da ne oluyor biliyormusun?

Mikrop bulaşmış çorba dezenfekte oluyor ve bu nasıl oluyor biliyormusun….

Sineğin sol kanadın da bulunan antibiyotik kendi bakterisini yok edebilmekte olduğu için sineğin tamamını çorbaya daldırdığın da çorba dezenfekte oluyor.

Ve dilersen

Şu kaynaktan sinek üzerine yapılan ve yapılacak olan çalışma arşivlerine ulaşabilir daha detaylı bilgi edinebilirsin.


Prezi. com/54iy0nh216hy/antibiotic-on-the-left-wing-of-thehouse-fly-can-kill-its-own-bacteria
Sinek Hadis-i Şerif'i Üzerine Hasbihal

Sinek Hadis-i Şerif’i Üzerine Hasbihal

Ali bu bilgiye ulaşınca minik bir itirafta bulundu can dostuna; Esasen Hz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem’in Sinek hadis-i şerifinin sonradan gelenlerin uydurması olduğunu düşünüyordum fakat 1400 yıl öncesi böyle bir bilgi yokken teknoloji bukadar gelişmemiş iken Peygamber efendimizin böyle bir söz sarf etmiş olması bu Sinek Hadis-i Şerif’i nin de sahih olduğunun da ispatı olduğunu görmekteyim.

Dilersen bir başka zaman Hadis-i Şerifler üzerine Hasbihal edelim değerli kardeşim dedi Ömer ve o günü sözleşerek bitirdiler.

Sinek Hadis-i Şerifi Üzerine
Sinek Hadis-i Şerifi Üzerine

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.