Yasin Yüregir

S 400 Meselesi

05.06.2019
5

Selamun aleyküm. Malüm yapay zeka denilen yazılımlar, son teknolojilerin vazgeçilmezi. Bu bağlamda F35 diğer savaş birimleri arası koordinasyon sağlama üzerine inşa edilmiş üst düzey yazılımlar barındırmakta.

S400 ile F35’i aynı anda kullanan bir ordu, kendine ait S400 ile kendine ait F35’i takibe aldığında, personel zamanla F35’in radarda bıraktığı iz üzerine deneyim kazanacaktır. Amerikanların ileri sürdüğü bahane bi nevi bunun benzeri yani insanın değil de S400 yazılımının F35 radar izi hakkında data edinmesi.

Teknik olarak mümkün fakat sonuçta sen ticari bir ürün piyasaya sürüyorsun ve bu ürün senin asli olarak kullandığın ürünün aynısı değil. Ticari sürümü.

Milli savunma da bağımsızlık uğruna Şehit verdiğimiz Aselsan Mühendislerimiz den sonra F35 alıyor olmamız hoş olmasada, Devlet aklı bizim bilmediklerimiz üzerinden kadar almakta.

F35 ler gelişim sürecini tamamlamış değiller. Almanların F35 deneyimleri göz ardı edilemez. Yazılımsal ve Mekaniksel işlev bozuklukları F35’in henüz lanse edilen, beklenen F35 olmadığının delili. Bizim gibi aktif savaş halinde olan bir ülkenin elinde, bu uçakların beklentileri karşılamadığı anlaşılırsa

Demek isterdim ki dünya ordularının referans aldığı TÜRK ORDUSU, F35 kullandıkça bu uçağın olumsuzlukları yetersizlikleri eksiklikleri ortaya daha net çıktığın da F35’e bakış bir anda olumsuzlaşır korkusu mu yaşanıyor. Fakat bunu demek zor çünkü mevzu savaş olunca ölü savaş makinaları canlanıyor Türk Askerinin elinde.

Gerçekci olacak olursak F35 almamızdansa almamamız daha hayırlı çünkü F16 lar dan çok acı tecrübeler edindik. Hatırlarsanız Aselsan Mühendislerimiz şehit edildi dost düşman tanıma sistemini özgün hale getirmeyi başardıkları için. Şimdi neden tekrar Hava Kuvvetlerimizi Amerikan onayı olmadan hareket edemez hale getiren F35 ler ile donatıyoruz..!

S400 Almamızın ana nedeni ne olabilir dediğimiz de 70 80 füze ile Hava Sahamızı koruyamayacağımıza göre demek oluyor ki biz esas olarak S400 Radar teknolojisine erişme derdindeyiz.

Baktığımız zaman TF200 gibi deniz, Koral gibi Karai Havasoj gibi hava sahamızı tam kontrol altında tutma çalışmalarına ek olarak belkide karada konuşlu olupta 1200 km ye kadar görme kabiliyetine sahip seyyar bir radar aciliyeti geregide olabilir.

Aciliyetler olmasaydı zaten Savunma Sanayimize bukadar yüklenen bir ülke olmazdık. Bu konuda daha da gerçekci olursak Akdeniz heran kıvılcım alabilecek durumda. 200 Savaş gemisi yüzlerce uçak ve denizaltı nato tatbikatı için gelmedi buralara.

Esasen dikkat etmemiz gereken konu Osmanlı donanmasının ani baskınla yok edilişini unutmuş gibi hareket etmemek olsa gerek. Akdenizde ani baskınla donanmamız yok edilirse geriye iki hamle kalır. Birincisi Karadan öyle bir akmalıki aşağıya, bir anda İsrail top menzilimize girmiş olmalı. Top Menzilimize giren İsrail, balyozumuzun altında ezilmeyi bekleyen böcek gibi kalacağın dan savaşın seyri lehimize dönecektir.

İkincisi Egedeki adaları sınırlarımıza katma fırsatı doğar fakat donanması imha edilmiş bir ordu bunu nasıl yapar…

Sonuç itibariyle S400leri keyfimizden veya Rus hayranlığın dan değil en azından Dünya Devletler dengesinin yeniden şekillendirilmeye çalışıldığı şu dönemde Radarından istifade etmek babında da olsa almak gereklidir.

Bakarsınız Avacs gibi düşürülmesi zor istihbarat uçaklarının tesbitinde faydalı olurlar. Belkide o ilk şoku atlatmamızda azda olsa fayda sağlayacaklar. Amerikanlar 94 saatte yani Türkiye tam teşekküllü cepheleşmeden daha net anlamıyla seferberlik emri tam vücuda ermeden işimizi bitirmek istediğini tatbikatlarında uyguluyor zaten.

Akdeniz meselesi kadar önemli olan ikinci bir etken ise, Avrasyacılık kavramı içinde yer almak isteyen bir konuma getirdi bizi 15 Temmuz ve öncesi 45 yıl ve 15 Temmuz sonrası olagelenler.

Batılılar eski adıyla Haçlılar bir yönüylede kendilerini dünya arenasın da ikinci plana atacak Avrasya oluşumundan rahatsızlar. Bu sebeblede istememekteler Rus Türk yakınlaşmasını.

S 400

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.