Yasin Yüregir

Oruç Nedir? Faydaları Nelerdir?

13.05.2019
48

Oruç Nedir? Faydaları Nelerdir?

İslam dininin dayandığı beş esastan biri de oruçtur. Peki oruç nedir? Faydaları nelerdir bu konuyu kısaca değinelim.

Oruç Nedir? Oruç Ne zaman farz kılındı?

Oruç farsça ruze kelimesinden gelmektedir. Önceleri oruze olarak kullanılmaya başlanan kelime daha sonra oruç şeklini almıştır. Arapçada ise oruç, savm kelimesi olarak karşılık bulur savm kelimesinin anlamına bakacak olursak; yeme ve içmeden kendini alıkoymak birçok şeyden el etek çekmektir.

Oruç Ne Zaman Farz Kılındı?

Ramazan orucu kıble kabe tarafına çekildikten bir ay sonra peygamber efendimizin(s.a.v) şaban ayında hicretin 18. Ayına denk gelen süre zarfında farz kılınmıştır. Bununla ilgili ayetlere bakacak olursak

“ Ey iman edenler! Oruç, sizden evvelki ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı –ta ki günahtan sakınıp takvaya eresiniz. O ramazan ayı ki, insanlara doğru yolu gösteren, apaçık hidayet delillerini taşıyan ve hak ile batılın arasını ayıran Kur’an, o ayda indirilmiştir. Kim bu aya erişirse orucunu tutsun. Bu ayda hasta olan veya yolda bulunan, tutamadığı günler kadar, başka günlerde oruç tutsun. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Ta ki güçlük çekmeden oruç günlerinizi tamamlayın, sizi doğru yola iletmesinden dolayı Allah’ı tekbir ve tazim edin – böylece onun nimetlerine şükretmiş olursunuz.

Orucun Vücudumuza Faydaları

İslam dininin getirdiği ibadetlerin aslında insan sağlığı için ne kadar faydalı olduğu bilim uzmanlarınca araştırılmış ve çok müsbet sonuçlar elde edilmiştir. Bunlardan biri de oruçtur. Zannediyorum faydasını bildiğimiz ibadeti yapmak içimize sinecek ve onu daha içtenlikle yapmaya çalışacağız. Yoksa oruç bizim için aç kalmaktan ibaret olur orucun faydalarına geçmeden evvel şöyle bir örnek vermek yerinde olur 11 ay boyunca çalışan bir makine düşünelim 12. Ayınca bakıma girmesi ve sonraki aylar için belirli tamiratlar ve yapılması gerekir.

Kendi vucüdumuz da aynen öyledir. Aylarca çalışan midemizin biraz olsun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Hücre yenilenmesi konusunda araştırma yapan bilim insanı yohinsiro ohsumi hücrenin kendisini sindirmesi için araştırma yapmış ve bu alanda 2016 Tıp ödülü kazanmıştı. Yapılan çalışmasını incelediğimizde orucun ne kadar faydalı olduğunu bir kez daha ispat edildiğine şahit oluyoruz görebiliyoruz ohsimu çalışmasında hücrelerin kendisini sindirmesi vucüt hücrelerinin eskiyen mekanizmalarının (proteinler, hücre zarları vs)

Canlılıkları sürdürecek yeterlilikte enerjisi kalmadığı sürece vucüt hücreleri geri dönüşüme gönderiyor. Böylelikle daha çok hücre programlı olarak ölüyor. Ölümle sonuçlanan bu durum aslında sağlıkla eş değer. Nitekim eskiyen hücreler proteinleri parçalayan enzimler gönderir eski hücre zarları hücrenin içindeki parçacıkları proteine dönüştürür. Bilim insanı yaptığı araştırmada hücrelerin aç bırakılmasında autohagy tetiklediğini ortaya çıkardı vucüda alınan gıdalar kan şekerini yükseltirken enerji hücrelerde depolanıyor. Aç kaldığımızda ise yaşlı hücreler dışarıya çıkıyor bu durumda hücrelerde olan glucagon artıyor ve hücrenin içindeki parçacıklar çözülerek enerjiye dönüşüyor. Tabi bunun içinde uzun saat aç kalmak yani oruçlu olmak gerekiyor uzun süre açlık yaşandığı zaman hücreler çözülüyor ve yeni hücrelerin yapımı için harekete geçiliyor.

Ohsumi yaşlı hücrelerin parçacıklarının imha edilmesi sonucunda hücrelerin kendini yenilediğini bunun sağlanabilmesi için de uzun süre aç kalmak gerektiğini tezini ispat etti ve Nobel Tıp ödülü aldı. Orucun Tıp dünyasındaki yankılarından bahsettik genel olarak toparlarsak

l Oruç vucüdun açlığa ve sussuzluğa olan direncini arttırır.

l 30 gün boyunca tuttuğumuz oruç yıpranan sindirim sisteminin toparlanmasını ve kuvvet kazanmasını sağlar.

l Oruçla birlikte vücudumuzun sağlam ve dinç kalması sağlanır böylelikle ömrü uzatır.

l Modern tıbbın ön gördüğü şekilde iki defa yemek yemiş oluruz( iftar ve sahur) bu sayede vucüdumuz tembellikten kurtulur midemiz hafiftir. Bu sebeple de yediğimiz iki öğünde fazla yememek ve midemizin vucüt için çalıştığı muazzam mekanizmayı bozmamak gerekir.

Bu maddeleri sıralarken peygamber efendimizin şu sözünü hatırlatmakta fayda var.

“ oruç tutun sıhhat bulun’’ o (s.a.v) bazı günler ramazan ayı dışında da o kadar çok oruç tutardı ki sahabe efendilerimiz onu hiç yemek yemez zannederdi. Ümmetine bir aylık oruç farz kılınan peygamber efendimizin ışığında orucun diğer ibadetler gibi vucüda faydalarını bilim nezdinde de tefekkürle izliyoruz. Burada amaç tabi ki de sadece vucüt sağlığı değil eğer öyle olursa yaşadığımız açlık sadece dünyaya bakan yönüyle bize fayda sağlayabilir. Orucun faydalarını düşünürken Rabbimizin bize farz kıldığı ibadetlerin nakşı olarak düşünürsek yaptığımız ibadetten de daha çok lezzet alırız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.