Yasin Yüregir

Neden imtihan ediliyoruz

23.04.2019
41

Kimi de şöyle der;

Önceden belli ise cennete ve cehenneme gidecekler, ne diye şu fani dünyada imtihan edilmektelerNeden imtihan ediliyoruz.

Ne diye olacak gittiğin cennete benimdir diyebilesin diye. Bir evde ev sahibi olarak yaşamanın hissi ferahlığı, bir evde kiracı olarak yaşayanla aynı olur mu.

Bir anda konulsaydın cennet yurduna, bir anda gelişin bir anda gidişi olabileceği rahatsızlığıyla yaşayacaktın oralarda.

Kiracı psikoloji gibi hani şu çok zengin olupta sağlığı yerinde olmayanlar gibi. Misafir gibi…
Bir anda gelişin bir anda gidişi olabilir doğaldır çünkü sana kimse söz vermemiş ve sen hak etmek için hiçbir çabada bulunmamışsın. Hal böyle olunca benimdir burası ebediyen diyebilirmisin.

Nasıl sahiplenebilirsin ki uğruna mücadele etmediğin alın teri dökmediğin bir yeri bir şeyi. Bir yanın hep boş kalır mutlu huzurlu günler her an bitebilecekmiş gibi.

İmtihan edilince böyle mi peki.? Şimdi sana vaadde bulunan Râbbin var sen kiracı edasıyla misafirimsi duygularla cennette olmayasın aksine hak ettiğini bilerek sahiplenebilesin diye, seni türlü türlü imtihanlara tabi tutan Rabbin.

Düşünsene gitmişsin cennete ve birinin sana gelipte tamam bukadar buraya kadar deme ihtimali hiç yok. Neden imtihan ediliyoruz diyordun ya, bak nankör olmadığını kanıtladın ve sen onurlu yaşam mücadelesini kazandın. Cennettesin tıpkı dünayalık günlerinde şehit kanıyla sulanmış vatan toprağının her karışına benimdir diyebildiğin gibi benim vatanımdır diyebildiğin cennette.

‘’Neden imtihan var ki diyorsun..!
Dünayalık günlerinde şehit kanıyla sulanmış,
vatan toprağının her karışına benimdir
diyebildiğin gibi, Cenneti de vatan edinebilesin diye…
Bir anda gelişin biranda gidişi de olabilir endişesiyle,
tat içinde tatsızlık çekmeyesin diye..’’

‘’Neden imtihan var ki diyorsun..! Dünayalık günlerinde şehit kanıyla sulanmış, vatan toprağının her karışına benimdir diyebildiğin gibi, Cenneti de vatan edinebilesin diye… Bir anda gelişin biranda gidişi de olabilir endişesiyle, tat içinde tatsızlık çekmeyesin diye..’’

Peki ya cehennem de olsaydın.

Yaratılmanı müteakiben imtihansız sorgusuz sualsiz bir anda konulsaydın cehennem yurduna. Sen ne zalim İlahsın ki beni yarattın ve koydun azap yurduna demezmi idin. Sitem ederdin muhtemelen haklıda olurdun çünkü kendini ıspat etmek ve o kötülerin gittiği yerde olmak senin özgün iradenle yaptıklarının sonucu değildi. Neden imtihan ediliyoruz diyorsun ya, neyi ne için hak ettiğini görmen için olabilir mi.!

Sonra demezmiydin benim burada oluş sebebim nedir.?

Deseydi Mevla sana; sen cennete gidesin diye her imkanı sundum sana ama sen seni cehenneme getirecek işlerle haşır neşir oldun kulum…!

Alacağın cevaplar seni tatmin etmeyecek idi. Çünkü sen yaratılmış ve sebebini görmeden yaşamadan bilmeden ve şahit edinmeden cehenneme atılmış olacaktın. Böyle oluncada Yaratıcıyı suçlayacaktın.

Peki ya şimdi öyle mi? Sen imtihandasın ve Allâh’ın (azze ve celle) sana sen Cennete gidesin diye sunduğu her imkan avuçlarının için de.

Kendin yaşayıp kendin göreceksin cehennemde oluş sebebini. Varlıkta ve Yoklukta şükredenlerdenmisin Hırsızlıktan ve Arsızlıktan sakınanlardanmısın, Ezanlar okunduğunda secdeye koşanlardanmısın kendin göreceksin.

Müslüman kadınların ırzlarına Müslüman çocukların katline duyarsız kaldığın günleride yaz bir kenara. Suriyeliler den Arakanlılar dan Yemende olanlardan Doğu Türkistanda yaşananlar dan da sorumlu olduğunu unutma. Bunlar dahi gelecek önüne ve diyecekler ki sana; Senin Elhamdülillah Müslümanım demen şu kıldan ince kılıçtan keskin köprüyü geçene kadardı.

Kem küm edeceksin belki yinede cennete gireceksin ama sana demeyecekler mi Müslümanların kitabın da zulme sessiz oluş yazmazdı.! Herşey bir yana senin Peygamberin böyle mi yapar dı.!!! Hani Elhamdülillah Müslümanım demiştin. Müslümanlık Kur’ân’ı ve Hz. Muhammed’i yol edinmek değilmiydi be adam. Sen iman ettiğini söyledin fakat İman ettiğin Kitabın ve iman ettiğin Peygamberin izini takip etmedin kendince yollar edindin. Yaşamına göre dinini uyarlamayacaktın dinine göre yaşamını uyarlayacaktın!.

Rahat peşinde koştum Rızık telaşesine vuruldum desene şuna. Oysa iman ettiğin Râbbin kefildi bunlara.

Tamam belki yapmışsındır ibadetlerini girmemişsindir kul hakkına bakmamıştır gözlerin haram’a fakat yadırgadığın kimseler olmuş baksana. Kimine suriyeli demişsin kimine Allah versin deyip geçmişsin belliki dilinde olanı kalbine indirmemişsin.

Yani samimiyet ile gelmemişsin Hâk kapısına. Bir yanında bencillik izleri kalmış. İblis ben dedi bencil oldu da sen önce ben demekle farklı bir yol tutmuşmu oldun.

Cennete gitmek Cehenneme gitmemek için ne yapmalıyım nasıl yapmalıyım diyorsun…
Ne yapmak gerektiğini Kurân nasıl yapman gerektiğini Hz. Peygamber gösteriyor sana.
Aklın erdikten sonra Omuzların da ki meleklerden vücudundaki azalarına
eşine dostuna akrabana kadar herşey ve herkes şahit neyin ne için olduğuna.

Ahiret yurdun da nerede olacağına sen karar vereceksin ve cennete gidersen benimdir diye sahiplenebileceksin cehennem’e gidersen gidiş sebebini bileceksin. İşte o zaman Neden imtihan ediliyoruz göreceksin.

Demem o ki dünya imtihan dünyası olmasaydı, Cennetlik Cennete Cehennemlik Cehenneme sığamaz dı. Tabii bu sığamama durumu Onurlu insanlar için geçerli. Elhamdülillah Müslümanım deyipte, köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek misali yaşayanlar için değil. Yani münafık değiliz ama münafık gibi yaşayalım olur mu. Kimi kandırmaya çalışıyoruz farkındamıyız!.

Belki bu söz ayı dayı örneği ağır oldu fakat kuraldır birşey konuşuyor birşey yapıyorsan bakacaksın ucu nereye gidiyor neye dokunuyor. Ağza gelen konuşulur akla gelen yapılır mı? Yapılmaz en azından Elhamdülillah Müslümanım demişsen öyle bir lüksün yok.

Neden yok? Çünkü Allah’a (azze ve celle) söz veriyorsun. İslam’ın ve İmanın şartları dışında yaşamına göre bir yol tutup, bazende nede olsa eninde sonun da Müslümanlar cennete girecek demeler ile olmuyor bu işler. Kul kanar ama Râb senin kalbinden geçeni bilir. Zaten Allah azze ve celle Lokman suresinde Sakın şeytan sizi Allâh hakkında kandırmasın diye uyarmıyor mu. Allâh’ın af ediciliğine güvenerek gevşeklik göstermek bile bile günaha girmek değilmidir.

Şimdi sen gevşeklik gösteriyorsun sonra Cennet hayal ediyorsun. Bunun yalnış olduğunu sende biliyorsun. Demekki Cennet istemek için önce kendine samimi olacak insan. Eğer gerçekten samimiysen hislerinde Rasülüme uy diyor ALLÂH azze ve celle.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.