Yasin Yüregir

Ek Gıdaya Geçişin Altın Kuralları

10.04.2019
26

Ek Gıdaya Geçişin Altın Kuralları

Bebeklerde ek gıdaya geçiş, çocuk gelişiminde en çok dikkat edilmesi gereken konulardandır. Bebeklerde ilk 6 ay anne sütü dışında besin kaynağına gerek yoktur. Eğer annenin sütü yetmiyorsa ya da bebek yeterince beslenemiyorsa (anne sütü yaramıyorsa) doktor kontrolü dahilinde devam sütü kullanılabilmektedir. Fakat aksi takdirde anne sütünden başka bir besine ihtiyaç yoktur.

Ek Gıda Nedir?

Ek gıda, bebeğin anne sütü dışında tükettiği her türlü gıdaya verilen genel isimdir. Bu dönemde anne ve babalar zaman zaman sorunlar yaşasa da bu dönemde dikkat edilmesi gereken noktalara önem verildiğinde yaşanabilecek her türlü problemle baş edilebilir.

Ek Gıdaya Geçişte Yaşanan Başlıca Sorunlar Nelerdir?

Reddetme: Ek gıdaya geçişte rastlanabilecek en önemli sorun ek gıdayı reddetme problemidir. Bu döneme kadar sadece anne sütüyle beslenen bebek, bu dönemde farklı türdeki besinlerle karşı karşıya kalacaktır. Bu besinlerin bazılarının tadını beğense de bazılarını beğenmeyerek reddedebilir. Bu noktada verilen besinlerin tek tek ve çocuğun damak zevkine uygun şekillerde verilmesi önem taşır.

Kabızlık: Ek gıdaya geçiş döneminde en sık rastlanan sorunların başında kabızlık gelir. Kabızlık, bebeğin uyku düzenini de olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ek gıdaya geçiş dönemi sürecinde bebeğin yediği sebze yemeklerine bir çay kaşığı kadar zeytin yağı eklemek bebeğin bağırsaklarını rahatlatmakta fayda sağlar.

Uyku Düzensizliği: Ek gıdaya geçişte bebeklerin sindirim sistemi, daha önceden alışkın olmadığı yeni gıdalarla karşı karşıya kalmaktadır. Bazı bebeklerde bu dönemde gaz problemleri ortaya çıkmakta; bazılarında ise kabızlık meydana gelmektedir. Bebeğin vücut yapısı edinilen beslenme alışkanlığına alışana kadar uyku düzeninde bozukluklar görülebilir. Bu gibi durumlarda telaş yapılmamalıdır. Bebeğe mümkün olduğunca gece uyanmalarında ek gıda verilmemelidir.

Kusma: Ek gıdaya hemen adapte olamayan bazı bebeklerde kusma problemi ile karşı karşıya kalınabilir. 4. Aydan itibaren kusmada azalma görülen, sindirim sistemi düzene giren çocuklar, ek gıdayla tanışma döneminde tekrar bu sorunla karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda annelerin bebeklerini aşırı beslememeleri önem taşır. Hala devam eden bir kusma sorunu varsa çocuk hekiminden yardım alınmalıdır.

Alerji: Bebekler, bazı besinlere karşı alerji geliştirebilirler. Bu durumlarda bebeğin alerjisi olduğu tespit edilen besine uzun bir süre ara verilmelidir. Bu besinler en az 1 yaşından önce verilmemelidir. Bu noktada alerjik denilen alerjiye sebep olabilen besinler bilinerek bu besinlerin ilk 1 yaştan önce tercih edilmemesine dikkat edilmelidir. Çilek, çikolata, kivi, fındık, fıstık, ceviz, domates ve yumurtanın beyazı gibi besinler çoğunlukla alerjik özellik taşırlar. Bu nedenle annelerin bu besinleri tercih ederken dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca her yeni gıda denenirken 3 gün üst üste verilmeli ve bu 3 gün içerisinde bebek başka bir yeni besinle tanıştırılmamalıdır.

Ek Gıdaya Geçişin Altın Kuralları

Kural 1: Acele Etmeyin!

Ek gıdaya geçiş döneminde en sık rastlanılan durum anneanne, babaanne ya da komşu ısrarıyla aceleci davranmaya zorlanmaktır. Unutulmamalıdır ki; ilk 1 yaştaki bebeğin ana besin kaynağı kesinlikle anne sütüdür. Bu noktada annelerin ilk 6 ay bebeklerini gerekmedikçe ek gıdayla tanıştırmalarına gerek yoktur. Peki, bu denge nasıl kurulabilir? Sütün yeterli olduğu ve bebeğin gelişiminin normal seviyede olduğu durumlarda bebek 6 ayını bitirdikten sonra ek gıdaya geçiş düşünülmelidir. Bebeğin gelişiminde bir yavaşlık varsa ve bebeğin doymadığı anlaşılıyorsa, yine mutlaka doktor kontrolü ve tavsiyesi ile ek gıdaya ya da devam sütüne geçilmelidir.

Kural 2: Alerjik Gıdalara Dikkat Edin!

Erken bebeklik dönemlerinde geliştirilen alerji durumları bebeğin ileriki yaşlarda da bu besinlere alerji geliştirmesine dolayısıyla yeme problemleriyle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebeklik döneminde alerjiye neden olan besinlerden uzak durulmalıdır. Çilek, kivi, çikolata, domates, portakal, mandalina, kuru yemiş gibi besinler alerjik yönü yüksek besinlerdir. Bu besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Kural 3: Mama Sandalyesi Kullanın!

Bebekler 4 ile 6 ay arasındaki dönemde yavaş yavaş destekli oturmaya ve sonrasında desteksiz oturmaya başlarlar. Ek gıdaya geçiş döneminde de hem bebeğin sofra düzenine alışması hem de olası boğaza kaçma durumlarının önüne geçilebilmesi için mama sandalyesi kullanımı önem taşımaktadır. Mama sandalyesi kullanırken çocuğun dikkati yemek yemeye çekilebilir. Sadece mama sandalyesinde yemek yiyen çocuk sandalyesine oturtulduğunda yemek yiyeceğini, yerde ya da oyun sırasında yemek yenilmeyeceğini öğrenir.

Kural 4: Ekrandan Uzak Yemek Yedirin!

Yemek yeme alışkanlığı edindirilirken yapılan en büyük hata çocuğun yemek yemesi için televizyon ya da telefon karşısında yemek yemesine izin verilmesidir. Çocuk, bebeklik döneminde geliştirdiği bu alışkanlık sonucunda ileriki dönemlerde teknoloji bağımlısı bireyler haline gelebilir.

Kural 5: Öğün Haline Getirin!

Ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa öğün haline getirmektir. Öğün haline getirmek, bebeğe verilecek ek gıdanın emzirme ile aynı anda uygulanmamasıdır. Sabah kahvaltıda yumurta sarısı ve peynir verilmesi ve biraz beklendikten sonra (yarım saat kadar olabilir) emzirme işlemi yapılması, bebeğin verilen besine alışmasını sağlayacaktır. Ve ayrıca emzirme ile öğün arasında biraz zaman bırakılması, bebeğin her öğünden sonra anne sütü beklemesinin önüne geçecektir.

Ek Gıda

Ek Gıda

Kural 6: Hazmedilmesi Kolay Besinler Tercih Edin!

6 ve 7. Aylarda kabızlık veya ishal gibi durumlarla karşılaşılmaması için hazmı kolay gıdalar tercih edilmelidir. Bu noktada patates ve havucun sık sık bir arada verilmemesine dikkat edilmelidir.

Kural 7: Mutlaka Verilmesi Gereken Gıdaları Atlamayın!

Yoğurt, peynir, yumurta gibi protein kaynaklı besinler bebeklerin sıkça ve düzenli olarak tüketmesi gereken besinlerdir. 6. Aydan itibaren bu besinlerin verilmesine ve bebeğin bu besinlere alışmasına dikkat edilmelidir.

Kural 8: Cam Rende Kullanın!

Bebeğe meyve verilirken rende ya da blender kullanmak yerine cam rende kullanılarak bebeğin katı ve tırtıklı yiyeceklere alışması sağlanmalıdır. Aksi halde çocukluk döneminde yeme bozuklukları ya da kabızlıkla karşı karşıya kalınabilir.

Kural 9: Konserve – Hazır Gıdalardan Uzak Durun!

Ek gıdaya geçiş döneminde evde hazırlanan, taze meyve ve sebzelerden hazırlanmış yemekler tercih edilmelidir. Konserve, dondurulmuş ya da hazır paketli besinlerden uzak durulmalıdır.


Ek Gıdaya Geçiş

Kural 10: Kaşık Kullanın!

Ek gıdaya geçiş döneminde biberon veya suluk ile besleme yapmak bebeğin yemek yeme sürecine adapte olamamasına neden olabilir. Bu durumlarla karşı karşıya kalınmaması için bebek kaşığı ya da tatlı kaşığı tercih edilmelidir.

Kural 11: Su Vermeyi Unutmayın!

Ek gıdaya geçişte bebekler daha önceki dönemden daha çok suya ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde bebeklere sık sık kaynatılmış ve ılıtılmış su verilmelidir.

Kural 12: Tuz ve Şekerden Kaçının!

Unutulmamalıdır ki bebekler bu dönemde ne verirseniz ona alışırlar. Bu dönemde şeker ve tuzdan kaçınılmalıdır. Bu doğrultuda toz şeker içeren tatlılardan ve salça gibi çok tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.