Yasin Yüregir

Diş Eti Rahatsızlıkları

08.05.2019
28

Diş Eti Rahatsızlıkları 

Dişlerimiz yüzümüzün aynasıdır bir bakıma. Çürük, kırılmış ve hatta çarpık çıkmış dişler bizi olduğumuzdan kötü göstermekte.

Bu nedenle dişler düzenli olarak bakımı yapılması gereken organlarımız. Beslenmemizin büyük bir kısmını da dişlerimiz sayesinde hallettiğimiz için belki de hayati görev üstlenmekteler.

Düzenli olarak fırçalamak sadece en kolay tedbir. Çünkü bu yapılmazsa kısa zamada çürümeleri olasıdır. Ayrıca dişlerin çene kemiğine tutunmasını sağlayan duvarların da sık sık hastalık kapabileceği unutulmamalıdır. İşte bu tür hastalıklara diş eti rahatsızlıkları denilmekte.

Ağız içinde işleve tabi tutulan her şey bir zaman sonra dişlerde plaklar birikmeye başlamakta. Dişlerin üzerine adeta yapışan bu plak tabakası bakterilerin yaşaması adına uygun bir ortam oluşturmakta. Zamanla sayıları artan bu bakteriler dişleri olduğu gibi diş etlerini de sarmakta. Bu doyumsuz bakteri plakaları en sonunda dişleri destekleyen duvara kadar ilerlemekteler. Bu durum bir süre sonra dişlerde sallanmalara yol açacak ve süreç dişlerinizin dökülmesine kadar uzayabilecek. Tüm bunlar için kısaca diş eti rahatsızlıkları ya da diş etinin iltihaplanması diyebiliriz.

Diş Eti Rahatsızlıklarının Nedenleri

Diş eti rahatsızlıkları 0 oranında genetiktir. Bu oran eğer ağız ve diş sağlığına önem gösterilmezse altı kat daha fazla rahatsızlık olasılığını doğurur. Bu tür rahatsızlıklar kesinlikle kendiliğinden geçmezler yani tedavi edilmeleri şarttır. Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi diş eti rahatsızlıkları için de sigaranın etkileri yadsınamayacak kadar çoktur. Nikotin, katran ve zifir diş etlerinde yumuşamalara neden olduğu gibi, bıraktığı kirli ortam bakterilerin yaşaması için de idealdir. Sigara kullanımı devam ettiği sürece tedavilerin iyileşmesi de gecikmektedir. Bir başka etken olarak stres ön plana çıkar. Stres tüm enfeksiyonlarda vücudu korunmasız bırakır. Sres nedeniyle insan lar dişlerini daha fazla sıkmakta olduklarından diş etlerinde çekilmeler oluşacaktır.

Yine düzensiz beslenme bir diğer etkendir. Kötü beslenme sonucunda bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Bu durum hastalıklara karşı direnci azaltır ve vücut savunmasızlaşarak enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlar. Obezite ve hatta aşırı kilo vücudu yorduğu için diş eti rahatsızlıklarının gelişmesi son derece doğaldır. Vitamin eksikliği bir diğer diş eti rahatsızlığı sebebi olarak gösterilebilir. Kalitesiz malzemelerle yapılan diş bakımı da doku zedelenmesine neden olmakta, diş etlerinde kanamalar ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca hamilelik esnasında diş ve ağız sağlığına bir kat daha fazla özen gösterilmelidir. Özellikle anne adaylarının dikkat etmesi gereken şey kusma sonucu diş fırçalamakla yetinmeyip gargara ile tüm boğazın temizlenmesi ile bakteri oluşumuna engel olmaktır.

Diş Eti Rahatsızlıklarının Belirtileri

En belirgin diş eti rahatsızlıkları belirtisi diş eti kanamalarıdır. Sadece sağlıksız diş etleri çok çabuk kanar. Diş etinde meydana gelen kızarıklıklar, yer yer oluşan şişmeler diş etlerinin çekildiğine birer işarettir aslında. Kısa bir süre sonra diş kökleri açığa çıkmaya başlayacak ve dişlerde hassasiyet oluşacaktır. Bunun sonucunda diş etlerinde kanamalar meydana gelmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Dişler arasında açılmalar, dişlerin sallanmaya başlaması, ağızda kötü kokuların oluşması ve kötü bir tat hissi diş eti rahatsızlıkları oluştuğunu göstermektedir. Hala bir diş hekimine gitmemişseniz çok geç olabilir.

Diş Eti Rahatsızlıklarının Aşamaları

Diş eti rahatsızlıkları üç aşamada gelişir. Gingivitis, Periodontitis ve İlerlemiş Periodontitis. Gingivitis diş eti rahatsızlıklarının başlangıç halidir. Verilen rahatsızlık düşük seviyededir ve problem ağız temizliğini önemsemeyen kişilerde sıkça yaşanmaktadır. Gingivitis aşamasında ağız bakımına özen göstermeye başlayarak kendiliğinden düzelme sağlanabilir. Sonraki aşama olan Periodontitis’de artık rahatsızlık kemiklere sıçramış durumdadır. Bakteriler diş eti dokularına nüksetmiş iltihaplar oluşmaya başlamıştır. Bu iltihaplanmalar tedavi edilmediği takdirde diş kayıpları kaçınılmazdır. İlerlemiş periodontitis ise en son aşama olarak kabul edilir. Genellikle artık dişler görev yapamayacak duruma gelmiştir ve dişlerin çekilmesi bir zorunluluk haline dönüşmüştür.

Diş Eti Rahatsızlıklarından Korunmanın Yolları

Diş eti rahatsızlıkları kişisel ağız ve diş bakımıyla önlenebilir. Temizlik bakterileri dişlerden uzak durmasına yetecektir. Düzenli olarak diş fırçalayan, diş ipi kullanarak yemek sonralarında dişlerini temizleyen kişilerde bu tür rahatsızlıklar oluşamazlar. Ayrıca rahatsızlığın nüksetmesini beklemeden belirli periyotlarda dişlerimizi bir diş hekimine kontrol ettirmek son derece önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi, diş eti rahatsızlıkları için de erken teşhis son derece önemli olup, kesinlikle kontrol ihmal edilmemelidir. Eğer diş taşları sorununız varsa sık sık diş taşlarının temizlenmesi bakteri oluşumunu önleyecektir. Ağız sağlığı için kullanılan tüm malzemelerin kişiye özel olmasına dikkat edilmeli, Sorunu sık yaşayanların kendine özel ürünlerin tespiti için mutlaka diş hekimine baş vurulması önemsenmelidir. Unutulmamalıdır ki ilerlemiş diş eti rahatsızlıklarında cerrahi müdahale gerekecek ve sorun çok daha ciddi bir hal alacaktır. Bu nedenle ağız ve diş temizliği aksatılmamalı, gerekli kontrol, tedavi yaptırılmak suretiyle diş kaybının önüne geçilebileciği bilinmelidir.

Diş eti rahatsızlıkları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.