Yasin Yüregir

Allâhı kim yarattı?

11.04.2019
43

Deniliyor ki herşeyi Allâh yaratmış ise, herşeyi yaratan Allâhı kim yarattı ozaman. (Hâşâ) sorana sormak lazım öncelik ile. Bu satırları yazan yazdı bu satırları, bu satırları yazan’ı kim yazdı diye soru olur mu.? Yasin Ahmet Mehmet yazı yazdı o halde yasin yazı gibi birşeydir yasini kim yazmış olabilir denebilir mi.

İnsan ev yapar araba yapar ancak ne ev insandır ne araba insandır. Düşünmeden konuşuyoruz arkadaşlar ve düşünmeden konuşan’ı saptıran şeytandır bunuda hepimiz çok iyi biliyoruz.

Allah’ı kim yarattı ve Allah nereden geldi?

Evet küçük yaşlarda annemize, babamıza veya dedemize, ninemize veyahut hala, teyze, amca gibi büyüklerimize Allah’ı kim yarattı (hâşâ) sorusunu sormayanımız yok denecek kadar azdır.

Çünkü Yaratma yaratılma kavramıyla o yaşlarda tanışıyoruz. Biraz daha büyüdüğümüz de mantığımız gelişiyor ve her sorunun soru niteliği taşımadığını görüyoruz. Mesela bir kimseye arkadaşın mustafa doğum yaptımı sorusunu yönelttiğinizde bu soru mantıksız bir soru olur.

Çünkü mustafa erkek ismidir, ismi verilen kişinin tanımıdır.  Erkeğin doğum yapamaması erkeğin tanımı, Kadının ise doğum yapabiliyor olması kadının tanımıdır. Allah’ın azze ve celle yaratılmamış olması da Allâh’ın tanımıdır.

Allah (azze ve celle) Tekbir olandır

Her yaratılanın tek bir yaratıcısı vardır fakat yaratıcının yaratıcısı olmaz. Yaratılan Yaratanı tanımlayabilir mi? tanımlayamaz. Yaratanı ancak kendisi tanımlayabilir. Allâh azze ve celle kendisini nasıl tanımlıyor bu hususta dediğimiz zaman sorumuzun cevabını ihlas suresinde geçen,

”Ve lem yekün lehû küfüven ehad” Hiçbirşey ona denk ve benzer değildir ayetinde buluyoruz.

Bu soruyu Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimiz’e sormuşlar. Demişler ki Allah’ı kim yarattı!. Bu soruya cevap olarak Allahû teâla ihlas suresini göndermiş. Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimiz, bu soruyu soranlara ihlas suresi ile cevap verilmesini söylemiştir.

De ki: O, Allah’tır, bir tektir. Allah Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.) Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir. İhlas Suresi.

El- Musavvir

Bizlerin dikkat etmesi gereken böyle soruların sorulması değil de tam tersine böyle soruları kimin sorduğu kimlerin sordurttuğu.

2006 Yılıydı. Youtube video platformunda Kur’an ve Hz. Peygamber efendimize yönelik ağır ithamların bulunduğu videolar yapan bir youtuber vardı.

Tabii refleks olarak tepki koyan çok oluyor du bu hadsiz insanların tuvalet kağıdıyla Kurân’ı yan yana resmediyor olmalarına. Oysa işin içinde iş vardı.! Maksat suyu bulandırmakmış meğer.

Bunuda şöyle anladık;

Videoların altına yapılan yorum kısmına, o edepsiz kişilerin yazdıklarına cevaben cevap veremeyecekleri netlikte birşey yazıyoruz ve beş farklı kişiden beş farklı cevap geliyor yazdıklarımıza.

Bunlardan biri sadece küfür etme aşağılama yapıyor yine bunlardan olan bir başka kullanıcı ateizme dayalı cevaplar veriyor ve başka bir soru sormuş oluyor yine bunlardan bir kullanıcı onu destekleyen yorumlar yapıyor ve bu hadsizler kelime oyunlarıyla kafa bulandırmaya çalışırken bir bakıyorsunuz sözde islamı savunan saf müslüman rolünde biri başka kullanıcı yorum yazmaya başlıyor.

Bu beş kişi öylesine yorumlar sorular ve cevaplar veriyorlarki birbirlerine dışarıdan bakan sanarki İslam bu kadar aciz bukadar uydurma bir inanç işte. Onlar bunu yaparak bir algı oluşturuyorlar.

Bunların yazşmalarını okuyan kişi aslında bu yazışmaları yazan kişinin beş on kişi değil sadece bir kişi olduğunu bilmiyor tabiki. Bu senaryoyu yazan şizofrenler sadece kendi cevaplarını bırakıp sizin verdiğiniz cevapları silerek yaptıkları akıl oyunlarında gerçeğin perdelenmesini sağlıyorlar.

Örnegin bu şizofren ateistler pilav suzuz pişer yazdıklarında siz hayır pilav susuz pişmez yazdığınız da, sizin yazdığınız pilav susuz pişmez cümlesini silip kendi sözlerini silmez ve üstüne üstüne kendi yalnışlarını savunan yazılar yazarlar.

Bot Yazılımlar

Bugüne gelelim; Şimdilerde BOT denilen yazılımlar yardımıyla bir kaç kişilik değil yüzlerce binlerce kişinin ağzından yazılmış fakat tek bir merkezden yönetilen fitne mekanizmaları kurmuş durumdalar.

Allahı kim yarattı diye bir tartışma ortamı açarlar değişik sitelerde ençokta Twitter ve Facebook gibi geniş katılımların olduğu yerlerde ve sizin gördüğünüz ya çok beğeni vardır ya çok paylaşılmıştır ya çok retwetlenmiştir sizde sanarsınızki bunlar çok kalabalık!

Bir bakmışsınız Allahı kim yarattı tartışmasının ortasında kalmışsınız. Okursunuz yazılanları ve kimi kullanıcılara ilgi duyar kimini ayıplar kimine kızar kiminede doğru söylüyor aslında dersiniz fakat bilmezsinizki tıpkı bir oyun yazılımı gibi yazılmış bir yazılımın içinde siz ve yazılmış programdan başka kimse yoktur.

Sonra bir küçüğünüz sorar size Allahı kim yarattı diye? Durur durur cevap veremezsiniz ikilemde kalmışsınızdır çünkü kafanız bulanmıştır bu konuda birçok yorum okumuşsunuzdur ve ne desemki acaba lar da kalmışsınızdır.

Siz kendiniz den emin olabilirsiniz aklımı fikrimi kimse çelemez diyebilirsiniz fakat gerçekçi olup en basitinden şöyle bir gençliğin haline fikrine fikriyatına amaçlarına meşguliyetlerine baktığınız zaman anlarsınız ve dersiniz ki biz nereye gidiyoruz…!

Allah'ı kim yarattı konusu üzerine
Allah’ı kim yarattı konusu üzerine

Allah’ı kim yarattı sorusun dan çıktığımız yolda şunu soruyormuyuz kendimize; Dini bir soru yüzbinlerce milyonlarca insanın önünden zihninden geldi geçti pekala bin tane soru koyulmuşken önümüze ve bu bin soru tek merkezden sorulmuş ve o merkezde sanal oluşturulmuştur aslında olmayan kişilerden destek bulur doğrulanır halde önümüze koyulmuşsa, siz gerçek bir hayatın içindemi olursunuz yoksa çevrenize örülmüş sanal bir duvarın içerisinde mi!?

Hani Mahmut Efendi (kuddise sirruhu) der ya;

Çanakkaleden yurdumuza giremeyen düşman çanakannet ile evimize girdi diye! Tam olarak öyle arkadaşlar. İnternette oluşturdukları sanal kişiler den oluşan ortamlar içerisine bir şekilde çekiyorlar herkezi. Orada yaptıkları aşı tutunca bazılarına o bazılarıda onlar adına konuşuyor oluyor artık tarihinden töresinden kopmuşcasına.

Allâh azze ve celle çolumuzu çocuğumuzu muhafaza eylesin çağın fitnelerinden.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.